رزولوشن یا دقت در اسکنرها همواره مورد بحث بوده و میباشد. بصورت عمومی هروقت صحبت از از رزولوشن یک اسکنر میشود آنرا به غلط به کیفیت آن اسکنر ربط میدهند و ما هر روز شاهد این هستیم که برای خرید یک اسکنر با کیفیت، خریدار روی رزولوشن تمرکز میکند و به دنبال اسکنری با بالاترین رزولوشن میگردد. برای روشن شدن این مطلب لازم دیدیم مطلبی در این مورد انتشار دهیم.

رزولوشن در ماشینهای اداری با مقیاس DPI (Dot Per Inch)  یا نقطه در اینچ اندازه گیری میشود و در مورد اسکنر حداکثر دقت اسکنر تعداد نقاطی است که در یک اینچ از عکس، فیلم، کاغذ یا هرچه اسکن مینمائید میتواند ثبت نماید. هر اینچ 2.54 سانتیمتر است و برای درک بیشتر اسکنری که 1200 dpi دقت دارد میتواند در هر 2.54 سانتیمتر از اسکن شما 1200 نقطه را بخواند و ثبت نماید. رزولوشن در نرم افزار اسکنر شما قابل تنظیم و  باید نسبت به نیاز شما و هدف شما از اسکن تنظیم گردد. سوال اینجاست که جرا در زمانی که اسکنر میتواند با توان و دقت حداکثر اسکن را انجام دهد، تنظیم با دقت کمتر امکان پذیر و در نرم افزار پیش بینی شده است.  در پاسخ به این سوال باید گقت غیر از اینکه بالاتر بردن رزولوشن به مقداری بیشتر از نیاز شما، عملا در کیفیت اسکن تاثیری نداشته و کمکی بیشتری نمینماید در حالی که با این کار، اسکنر نیاز به ثبت نقاط زیادی خواهد داشت و این امر سرعت اسکن را بسیار کاهش میدهد و حجم فایلهای اسکن شده را بالا میبرد و در نهایت مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

البته به عنوان یک اصل باید به این نکته اشاره کرد که فایلهای اسکن شده  با اندازه و رزولوشن بالاتر قابل تبدیل به اندازه و یا رزولوشن پایین تر میباشند ولی تغییر نتیجه اسکن به ابعاد یا رزولوشن بالاتر، با افت کیفیت و یا کوچک شدن اندازه قابل چاپ فایل همراه خواهد بود.

قبل از هر چیز باید ذکر شود که رزولوشن یا دقت اسکنر به دو صورت در مشخصات اسکنر مطرح میشود، اپتیکال و دیجیتال که به دیجیتال آن Interpolated Resolution  هم گفته میشود. رزولوشن اپتیکال دقت واقعی سنسور تصویر و لنز اسکنر میباشد و معیار اصلی در انتخاب و تشخیص دقت واقعی اسکنر است. دقت دیجیتال در واقع دقت نرم افزاری بوده و رزولوشن های بالاتر از دقت سخت افزاری یا اپتیکال را شبیه سازی میکند و عملا کمکی به شما نخواهد کرد و بیشتر جنبه تجاری و تبلیغاتی دارد.

در استفاده از اسکنر چگونه رزولوشن بهینه متناسب با نیاز خود را  انتخاب کنیم؟

تنظیم رزولوشن مناسب به ابعاد هر چیزی که اسکن میشود و همچنین هدف شما از اسکن آن ارتباط دارد، فرض کنید با یک اسکنر مشخص کار میکنیم، در ادامه برای توضیح این مطلب 4 حالت یا سناریو را در نظر میگیریم.

حالت اول: اسکن یک عکس جهت بارگذاری در وب سایت یا شبکه های اجتماعی

هدف از این کار نمایش عکس است و در نهایت روی مانیتور یک کامپیوتر میباشد و یا تبلت یا موبایل دیده خواهد شد پس کیفیت مناسب به منظور نمایش کافی خواهد بود و حجم فایل در این مورد بسیار مهم و برای سرعت لود شدن و نمایش آن باید حداقل ممکن باشد. فرض کنید سایز اصلی عکس ما مربع 10×10 سانت است و مکان و ناحیه ای که روی وب سایت برای آن در نظر گرفته شده 500×500 پیکسل میباشد، رزولوشن مناسب برای نمایش در وب سایت معمولا 72 dpi در نظر گرفته میشود ولی شما باید رزولوشن اولیه اسکنر را طوری تنظیم نمائید که فایل اسکن شده در قالب 500×500 پیکسلی قرار گیرد و رزولوشن نهائی آن 72 dpi باشد.

رزولوشن اسکن به صورت  (10/500) x 2.54 محاسبه و نتیجه 127 dpi میباشد. در واقع چون مطابق استاندارد، رزولوشن در مقیاس یک اینچ اندازه گیری میشود ضریب 2.54 در نظر گرفته شده است تا تعداد نقطه در یک اینچ محاسبه شود.

در نهایت اسکن شما از این عکس با تنظیم رزولوشن معادل 127 dpi،  یک فایل با ابعاد 500×500  پیکسل و دقت نهایی 72 dpi  میسازد.

باید اضافه کرد که نرم افزار اسکنرهای گرافیکی مانند نرم افزار ScanWizard  در اسکنرهای مایکروتک امکان وارد کردن سایز خروجی به پیکسل و محاسبه رزولوشن نهائی را دارند و کار با آنها ساده تر و این محاسبه درون آنها انجام خواهد شد . در ضمن در محیط شبکه های اجتماعی عکسها درون خود آنها با مناسبترین دقت و کیفیت تبدیل میگردند.  همچنین با نرم افزارهای گرافیکی عکسها را میتوان در انتها به اندازه و زرولوشن دلخواه تغییر داد.

حالت دوم: اسکن اسناد و نامه های اداری

هدف از اسکن نامه ها معمولا مشاهده آنها روی صفحه مانیتور و همچنین چاپ آنها برای نگهداری یا ارسال در محیط اداری است. در این حالت باید دقتی را برای اسکن انتخاب کرد که هم حجم فایل اسکن شده مناسب یاشد و هم اندازه و دقت چاپی آن مناسب چاپگرهای رایج باشد. معمولا با توجه به موارد ذکر شده اسکن کاغذهای اداری با رزولوشن 200 – 300dpi  انجام میشود و این محدوده مناسبترین دقت برای نمایش و چاپ آن با چاپگرهای رایج در دفاتر است. در اسکنرهای فیدر دار اسنادی مثل اسکنرهای پلاستک سری SmartOffice  که اسناد را بصورت دسته ای و اتوماتیک اسکن میکنند حداکثر دقت 600 dpi است که کمتر مورد استفاده قرار میگیرد و معمولا دقت تنظیم شده در محدوه 200 dpi میباشد.

حالت سوم: اسکن عادی عکس و تصاویر به منظور چاپ

در این حالت کیفیت اسکن مهم و حجم فایل یا سرعت اسکن از اهمیت کمتری برخوردار میباشند. فرض کنید میخواهید یک عکس در ابعاد استاندارد 10×15  سانتیمتر را اسکن و چاپ نمائید.  چون صحبت از چاپ شده باید به رزولوشن پرینتری که میخواهد این عکس را چاپ کند و ابعادی که قرار است این عکس چاپ شود دقت کنید فرض کنید این عکس قرار است با همان سایز و با پرینتری با رزولوشن  600 dpi  چاپ شود. براحتی میتوان گفت که دقت تنظیمی 600dpi  در نرم افزار اسکنر یک فایل یک به یک و هم دقت با پرینتر ذکر شده میدهد و چاپ آن به مطابق میل انجام میگیرد.

حال فرض کنید شما تمایل دارید این عکس در ابعادی دو برابر سایز اصلی و با همان پرینتر چاپ شود، این بار از فایل اسکن شده قبلی نمیتوانید استفاده کنید چون برای چاپ با ابعاد بزرگتر دقت یا رزولوشن کافی را ندارد و نتیجتا اگر چاپ شود نتیجه کیفیت پایین تری خواهد داشت. برای این کار این عکس باید با دقت دو برابری 1200 dpi (چون سایز چاپ دو برابر میشود) اسکن شود و با دقت 600 dpi با چاپگر  چاپ شود.   از این مثال متوجه میشویم چنانچه قرار است عکسهای خانوادگی خود را اسکن و در سایزهای بزرگتر چاپ کنیم باید اسکنری با دقت کافی داشته باشیم تا امکان چاپ با ابعاد مورد نظر را بدون افت کیفیت داشته باشد.  با دقت اسکن 3000 dpi میتوان عکس اسکن شده را تا 5 برابر با چاپگر با دقت 600 dpi  و 10 برابر با چاپگر با دقت 300 dpi  چاپ کرد بدون اینکه کیفیت چاپ کاهش پیدا کند.

حالت چهارم: اسکن تصاویر و یا فیلم عکاسی به منظور چاپ و انتشار حرفه ای

در این حالت مهمترین هدف امکان چاپ با کیفیت بالا و حرفه ای است و حجم فایل اسکن شده در واقع اهمیتی ندارد، معمولا  اسکن با رزولوشن بالا تنظیم میشود مخصوصا در مواردی مثل اسکن فیلم عکاسی که سایز کوچکی دارد و معمولا در سایز بزرگتر چاپ خواهد شد یا اسکن هایی از کارهای نفیس که ممکن است در سایز بسیار بزرکتر از سایز اصلی مثل پوستر یا بنر چاپ شوند. تنظیم حداکثر رزولوشن امکان حداکثر سایز چاپ را به شما خواهد داد. به عنوان مثال قصد دارید یک اسلاید 35 میلیمتری را با اسکنر فیلم پلاستک OpticFilm 8200i  اسکن نمائید.که توانائی اسکن با حداکثر 7200  dpi را دارد.  ابعاد یک فریم اسلاید 35 میلیمتری در محدوده 3.0x 3.5 سانتیمتر است و اگر قرار باشد در ابعاد حدودی 30x  35 سانتیمتر چاپ شود باید رزولوشن اسکن این فیلم حداقل 10 برابر رزولوشن نهائی چاپ شما باشد. فرض کنید پرینتر شما 300 dpi  است پس برای این کار رزولوشن اسکن باید حداقل 3000 dpi در نظر گرفته شود با این توضیح که معمولا افراد حرفه ای در حوزه چاپ و نشرکه با اسکنر سر و کار دارند، اسکنهای خود را با رزولوشن بالا نگهداری میکنند تا در آینده در هر اندازه ای قابل چاپ و نیازی به اسکن مجدد نداشته باشند.

نتیجه گیری: رزولوشن در اسکن، نماینده کیفیت اسکنر نیست و کیفیت به اجزا دیگری مثل سنسور تصویر برداری و طراحی اسکنر مربوط میشود ولی در خصوص اسکن با رزولوشن بالا  باید گفت چنانچه هدف ما چاپ بزرگتر از ابعاد آنچه اسکن میکنیم باشد، به آن نیاز داریم و مقدار مناسب آن با نسبت اندازه اسکن به اندازه چاپ و دقت دستگاهی که آنرا چاپ میکند مرتبط است. امروز اسکنرهایی با رزولوشن 600  dpi  برای اسکن اسناد، عکسها و همه موارد استفاده های خانگی و دفتری  نیازهای ما را برآورده میسازند اما در خصوص اسکن حرفه ای و به اصطلاح گرافیکی و یا اسکن فیلمهای عکاسی با نیاز به چاپ در ابعد بالاتر، شما به اسکنری با دقت بالا نیاز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *